dodano , ZPEW w Lwówku Śląskim, materiał promocyjny

Domki jak z piernika

Autorzy: Adam Majerski kl. I, Angelika Rejmanowska kl. III; Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim; Zasadnicza Szkoła Zawodowa, kierunek cukiernik
Opiekun: Edyta Lisak we współpracy z Mirosławą Bełzą

Receptura

Składniki

Ciasto
50 dag mąki pszennej typ 550 -650 
12 dag masła  
25 dag cukru pudru
25 dag miodu naturalnego
1 (70 g szt.) jajo
(1 czubata łyżeczka)  1 dag sody oczyszczonej
2 łyżki stołowe zmielonych przypraw-bukiet: cynamon, goździki, pieprz angielski ,gałka muszkatołowa, imbir)

do dekoracji
1 szt  białko
1- 1,5 szklanki cukru pudru
barwniki i esencja wg potrzeb

 

Sposób wykonania
Ciasto wykonujemy na stolnicy. Mąkę wymieszać z sodą oczyszczona, po środku zrobić wgłębienie. Masło rozpuścić, można je podgrzać z miodem, masłem, cukrem i przyprawami korzennymi do temp 40-50  oC, następnie ostudzić do temp 20 oC. Ostudzoną mieszaninę połączyć z mąką  i sodą na stolnicy.  Zagnieść i wyrobić ciasto aż będzie gładkie i jednolite na przekroju. Otrzymany półprodukt można odstawić do leżakowania w chłodne miejsce (przykryć ściereczką lub zawinąć w folię spożywczą), albo od razu  z ciasta formować elementy piernikowych różnej grubości (pierniczki), lub wyłożyć ciasto i upiec placek potrzebnej do wykrawania grubości po upieczeniu i ostudzeniu ciasta.

Ciasto należy wypiekać w średnio nagrzanym piekarniku (180 oC) przez ok 10 minut. Należy zwracać uwagę, aby się mocno nie zrumieniło z powodu szybkiej karmelizacji miodu, co w efekcie mogłoby być przyczyną bardzo twardego i gorzkawego ciasta  piernikowego.

Pierwszego dnia po upieczeniu pierniczki są bardzo twarde. Doskonałe do dzielenia i krojenia na elementy domków staja się po dwóch, trzech dniach. Nabierają nieco wilgotności z powietrza i są bardziej miękkie. Po stwierdzeniu, czy nadają się do dalszej obróbki, należy zgodnie z planem wycinać elementy niezbędne do budowania domków piernikowych.

 

Spoinowanie i dekorowanie domków odbywa  za pomocą uprzednio przygotowanego lukru-glazury białkowej i wystudzeniu ciasta. Sposób dekorowania domków zależy od twórczości, kreatywności i umiejętności wykonawców gotowego wyrobu.
Glazurę białkową sporządzaną metodą na zimno otrzymuje się z przesianego cukru pudru i ubijanych białek jaj, można do niej dodać substancje smakowo-zapachowe i barwniki. Powinna ona zawierać na jedną część białek 9-10 części cukru pudru i ok 5 g subst. smakowo -zapachowych.  Do glazury można dodać 80-procentowej esencji octowej, gdyż glazura ta ma być przeznaczona do nanoszenia jej w formie rysunku na wyrobach. Esencja ta, wpływa na ścinanie się białka zawartego w glazurze. Powoduje iż ozdobny rysunek wykonywany z glazury utrzymuje nadaną mu formę.

Opcje filtrowania

 
 
 
 

Proszę zaznaczyć maksymalnie 5 pozycji.

 
rozwiń opcje

Inne receptury przygotowane przez Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Lwówku Śląskim

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji