...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Mistrz Wielkanocy - plebiscyt

Zobacz jakie receptury przygotowali na Wielkanoc nasi mistrzowie oraz uczniowie i głosuj na tą najlepszą! Razem wyłońmy Mistrza Wielkanocy!

Baby, mazurki, a także chleb na zakwasie i pasztet - Wielkanoc daje pole do popisu w wymyślaniu i udoskonalaniu tradycyjnych receptur, które sprawią, że świąteczny stół będzie jeszcze bogatszy i bardziej smakowity! Wybierz recepturę, której autor  twoim zdaniem zasługuje na miano Mistrza Wielkanocy!  Wasze głosy to doskonała zachęta do dalszego rozwijania talentu. Przede wszystkim przeglądając złogoszone propozycje możecie znajleźć mnóstwo ciekawych inspiracji. 

 

 

W plebiscycie można głosować pod tym LINKIEM, oddając jeden głos na recepturę mistrza oraz jeden na wybranego ucznia. Wśród 19 zgłoszonych mistrzów znajdziecie szefów kuchni, mistrzów cukernictwa, technologów firm branżowych oraz blogerów. Możecie też swoimi głosami dopingować 13 młodych adeptów sztuki cukierniczej. Na wygranych czekają nagrody! A także tytuł mistrza! 

Głosowanie trwa od 4 marca do 8 kwietnia br. Po podliczeniu głosu, następnego dnia zostaną opublikowane wyniki, a nasza redakcja skontaktuje się z wygranymi. Życzymy powodzenia a czytelników zachęcamy do głosowania! 

Nagrody ufundowali: Lebo, Hurtownia Smakosz oraz Redakcja Mistrza Branży.

Opcje filtrowania

 
 
 
 

Proszę zaznaczyć maksymalnie 5 pozycji.

 
rozwiń opcje

Polecamy przeczytać

Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji